Hlavní stránka O městě Místopis S
Místopis
Scharfova bouda

Byla postavena kolem roku 1740 na jižním svahu Čertova návrší. Patřila k nejstarším celoročně obývaným boudám. Zanikla roku 1945 a již nebyla obnovena.

 
Sedmidolí

Jižní svah hraničního hřebene v úseku dolu Bílého Labe a Labe.

 
Semily

Město krkonošského podhůří v údolí Jizery bylo založeno jako osada s kostelem a tvrzí ve 14. století. Městem jsou Semily od 15. století díky rozvoji těžby zlata a mědi. Dnes převládá průmysl textilní a strojírenský. Na místě původního barokního kostela stojí od r. 1908 novorománský kostel sv. Petra a Pavla. Z období baroka je i hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele s nástropní malbou z r. 1721 a zámek z roku 1691. Rodiště spisovatele Ivana Olbrachta a politika Františka Riegra. Muzeum. Další informace: www.semily.cz

 
Sklenařice

Horská obec (606 m n.m.) na jižním výběžku Příchovického hřebene. Vznik obce spadá do druhé poloviny 14. století. V dřívější době byl zdejší pomezní prales chráněn jako přirozená hradba země a nesměl být rubán. Postupně se však toto území, původně majetek královský, dostalo do vlastnictví feudálních pánů, kteří ho začali hospodářsky využívat. Zdejší kraj patřil rodu Markvarticů, pánů z Valdštejna. Dávnou historii má sklářství, zbytky sklářské pece byly odkryty ve Sklenařicích roku 1957. Další informace: www.sklenarice.com

 
Skokanský můstek ve Vysokém

Skokanský můstek vysockého Českého skiklubu stával v letech 1931 - 1943 uprostřed cesty z Vysokého ke koupališti Mlejnka s dojezdem přes provizorní přemostění potoka k protější silnici.

 
Slezská cesta

Prastará zemská cesta, spojující Čechy se Slezkem. Vedla z Vrchlabí přes Strážné, Výrovku, Luční sedlo, Luční boudu a Bílou louku do Jelenohorské kotliny. I dnes jedna z turisticky nejvíce používaných tras.

 
Smetanova vyhlídka

Místo dalekého rozhledu (606 m n. m.) mezi Rváčovem a Popelkou, asi 2,5 km západně od Lomnice nad Popelkou.

 
Smržovka

Průmyslové město. Velmi cenný je jednolodní barokní kostel Archanděla Michaela z let 1766 - 1781 s hodnotným vnitřním vybavením. Na mohutné skále Vyhlídka jsou známé hluboké a pravidelné skalní hrnce (Čertova studánka).

 
Sněžka

Nejvyšší hora Krkonoš - 1602 metrů nad mořem. Na vrcholu Česká bouda, Polská bouda. Možnost pěšího výstupu nebo sedačkovou lanovkou z Pece pod Snéžkou. Masiv je složen ze svororulových hornin. Strmé severní svahy spadají do údolí Lomničky na polskou stranu, jižní svahy do Obřího dolu. K západu se mírněji svažují na planinu Úpské rašeliny a k východu na Obří hřeben.

 
Sněžné jámy

Nebo také Sniežne Kotly, polská strana Krkonoš. Velká a Malá jáma jsou ledovcové hory se strmými žulovými stěnami, vysokými až 200 m. Na dně karů jsou ledovcová jezírka zvaná Kochelské rybníčky. Přírodní rezervace.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

Strana 1 z 3

Další menu

Fotogalerie
On-line kamery
Stav vody
- - - - - - -
Archiv zpráv

Chystané akce

Výstava betlémů
Pátek 26.04.2024 - 13:00 hodin

Muzeum - galerie Starý kravín

BetlémVýstava betlémů v Galerii Starý Kravín "Půjdem spolu do Betléma". Můžete u nás vidět cca 40 betlémů.

Museum Četnická stanice
Sobota 27.04.2024 - 10:30 hodin

Muzeum Jablonec nad Jizerou

Muzeum četnická staniceMuseum dobové četnické stanice. Využijte možnosti prohlídky v otevírací době nebo si domluvte individuální termín na 606 088 155.

Výstava betlémů
Sobota 27.04.2024 - 13:00 hodin

Muzeum - galerie Starý kravín

BetlémVýstava betlémů v Galerii Starý Kravín "Půjdem spolu do Betléma". Můžete u nás vidět cca 40 betlémů.

Museum Četnická stanice
Neděle 28.04.2024 - 10:30 hodin

Muzeum Jablonec nad Jizerou

Muzeum četnická staniceMuseum dobové četnické stanice. Využijte možnosti prohlídky v otevírací době nebo si domluvte individuální termín na 606 088 155.

O stránkách

Informační server www.jablonec-krkonose.cz zahájil svůj provoz v srpnu roku 2001. Jeho cílem bylo a je vytvoření informačního portálu s propojením na vše co souvisí s městem

Celý článek...

Prezentace

Ceník prezentace:

  • prezentace ubytování 660,- Kč / rok
  • prezentace ostatní 420,- Kč - jednorázově
  • základní záznam zdarma
Celý článek...

Napsali o nás

Internet řekne o družici nad městem.

Jaké satelity a družice budou létat nad Jabloncem nad Jizerou příštích čtrnáct dní? Jaká je voda v

Celý článek...