Znak města Jablonec nad Jizerou
Znak města Jablonec nad Jizerou Znak města Jablonec nad Jizerou.V osmnáctém století používala ves Jablonec svůj znak, na němž je zobrazen svatý Prokop s charakteristickými znaky, držící na řetězu čerta. Tento obecní znak vznikl podle pečeti místní fary, sídlící při kostele svatého Prokopa. Postava světce byla užívána na farní i obecní pečeti v průběhu osmnáctého století, ale barevné provedení tohoto znaku není známo.

Dnešní jablonecký znak je mnohem mladší a souvisí až s povýšením někdejší vesnice Jablonec nad Jizerou na město. O povýšení rozhodl císař František Josef I. 14. února 1896 a příslušné privilegium nese datum 7. července 1896. Jablonci byl tehdy udělen i nový znak, který nemá s dřívější pečetí nic společného. Jedná se o poměrně složitý novotvar, jehož symbolika zahrnuje jak jméno lokality, tak její dominantu - kostel svatého Prokopa.

Znak tvoří štípený štít stříbrno - červený. V heraldicky pravém stříbrném poli se nalézá takzvané mluvící znamení v podobě jabloně vyrůstající z cihlové zdi, částečně porostlé drnem. Kmen jabloně je zlomený, z boku však vyrůstá větev, obsypaná listím a plody. V druhé, červené polovině štítu je umístěn stříbrný kostel s věží. Střechy kostela i věže mají červenou barvu. Na vrcholu věže se nalézá zlatá makovice se zlatým křížem. Před kostelem se rozprostírá zelený trávník, který ve vodorovném směru protéká řeka. Oba břehy spojuje dřevěná lávka, podél níž řeku přejíždí převozník na člunu.

Zdroj: Petr Vorel, archiv MF DNES
 

Chystané akce

Úsměvy strejce Floriána
Pátek 10.02.2012 - 17:00 hodin

DK Vysoké nad Jizerou
vstupné 30-40,- Kč
Úsměvy strejce FloriánaPásmo kerkonošských poudaček Prokopa Háska
v podání ochotnického sdružení Montalban z Jilemnice.

Ve stopě první...
Sobota 11.02.2012 - 07:00 hodin

Sokolovna ve Vysokém nad Jizerou
startovné 10-40,- Kč
Ve stopě první evropské padesátky ...evropské padesátky. 35. ročník lyžařsko - turistické akce Ve stopě první evropské padesátky. icon Propozice akce

Veterániáda 2012
Sobota 11.02.2012 - 08:00 hodin

Areál můstků Harrachov
startovné 300,- Kč
Veteraniada 2010. Skoky na lyžích.Závod ve skoku na lyžích na K40 a K70 pro kategorie dříve narozených a pamětníků bývalých stylů. Více na www.harrachov.cz..

Dynastar open cup
Sobota 11.02.2012 - 10:00 hodin

Sportovní areál Harrachov
Startovné 150,- Kč
Obří slalomVeřejný závod v obřím slalomu. Vyzkoušej si jízdu ve slalomových tyčích! Kategorie: do 8 let, do 11 let, do 14 let, nad 14 let dívky / chlapci & ženy / muži. Hodnotné věcné ceny. Více...

O stránkách

Informační server www.jablonec-krkonose.cz zahájil svůj provoz v srpnu roku 2001 na adrese www.jablonecn.j.cz a následně www.jablonec-krkonose.com. Do konce roku 2009 by měl
Celý článek...
 

Prezentace

Ceník prezentace:
  • prezentace ubytování 660,- Kč / rok
  • prezentace ostatní 420,- Kč - jednorázově
  • základní záznam zdarma
Celý článek...
 

Napsali o nás

Internet řekne o družici nad městem.

Jaké satelity a družice budou létat nad Jabloncem nad Jizerou příštích čtrnáct dní? Jaká je voda v
Celý článek...
 

Sousední města a obce: Harrachov, Paseky nad Jizerou, Rokytnice nad Jizerou, partnerské město: Sulzbach (Taunus)